Fiat Punto Kronik Sorununa Ömürlük Çözüm !

Fiat Punto Kronik Sorununa Ömürlük Çözüm !

Fiat Punto Kronik Sorununa Ömürlük Çözüm !

Fiat Grande Punto , Punto Evo Modellerinde çok sıkça rastlanan Airbag Sargı ( Zembereg ) kopması çogu araç sahiplerinin başına dert olmuş durumdadır.

Airbag sargısı arızasındaki belirtiler şunlardır;

* Airbag Arıza ışıgı yanar

* Korna Çalmaz

* Direksiyon üzerindeki Radyo kontrol tuşları çalışmaz.

Bu belirtiler hepsi bir arada oldugu gibi bazı durumlarda sıra ile görülmektedir, Önce kornanız çalışmaz ilerleyen zamanda airbag arıza ışıgınız yana bilir.

Çözümü için ise Airbag sargısının değişmesidir. Fiat Punto araçlarında Airbag Sargısı tek bütün bir parça olup, Silecek kumanda ünitesi ile birlikte satılmaktadır. Bu parçada malumuz yenisi çok pahalıdır.

Tamir Durumunu hiç tavsiye etmiyorum, Çünkü orjinali bozulan bir parçanın tamirlisi ne kadar dayana bilir ?

Kronik bir soruna tamir ile müdahale edilmesi geçiçi bir çözümdür.

Şimdi bizim uyguladıgımız model Brezilya modelidir, Neden Brezilya modelidir dicek olursanızda, Brezilyada üretilen puntolarda kullanıldıgı için o şekilde hitap ediyoruz.

Nedir bu Brezilya sistemi dicek gibi oluyorsunuzdur, hemen anlatacağım.

Brezilya modeli Puntolarda Fiat Linea – Fiorino araçlarının Silecek ünitesi kullanılmıştır. Fiat Linea – Fiorino araçlarındaki Airbag sargısı üniteden bagımsız olarak sökülebilir, kalite ve dayanıklılık olarak sorunsuz diye biliriz. Turkiye’deki Punto araçlarındaki sorundan ötürü Brezilya modellerine Fiat tarafından uygulanan modeldir. Kısacası Geliştirilmiş diye biliriz.

Uygulama ile ilgili bir video ektedir, Hoşçakalın.

https://www.youtube.com/watch?v=t4oz1_c-sls

 

Leave a reply